(English) „Rimi Vilniaus maratone“ amžius – nesvarbu: bėgime dalyvauja tiek senjorai, tiek vos vaikščioti pradėję vaikai


Efektyviausias būdas pagerinti fizinę ir emocinę sveikatą
– bėgimas

Šių metų pradžioje atliktas visuomenės tyrimas* atskleidė, jog nerimo lygis jaunų žmonių grupėje pasiekė neregėtas aukštumas. Dėl nepatenkintų socialinių poreikių auga pyktis, kuris ypač kenksmingas visuomenės sutelktumui ir jos fizinei bei psichinei sveikatai. Pasak Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ organizuojamos programos „Ruoškis bėgti“ koordinatorės Ingridos Voicechovskos, bėgimas – vienas efektyviausių būdų suvaldyti nerimą ir pagerinti fizinę bei emocinę sveikatą.

Bėgimas – ne tik svorio metimui

Nors bėgimas – puikus būdas stiprinti kūno raumenis, tai ne vienintelis šio judėjimo pliusas. Programos „Ruoškis bėgti“ koordinatorė, bėgikė Ingrida Voicechovska sako, kad bėgimas stiprina viso kūno sveikatą – gerina virškinimą, stiprina širdį ir kraujotakos sistemos veiką, mažiną aukštą kraujo spaudimą, stiprina sausgysles bei raiščius. Bėgdami taip pat sulėtinsite senėjimo procesus – bėgant organizme gerėja kraujo pratekėjimas į odą bei deguonies ir maistinių medžiagų pasisavinimas.

„Bėgimas – tarsi meditacija. Kai kūnas juda, turime galimybę pailsinti mintis ir leisti joms „atsikvėpti“ nuo visų rūpesčių. Tai galimybė atsikratyti įtampos ir streso“, – sako I. Voicechovska. Jai pritaria ir ilgų nuotolių bėgikas Egidijus Adomkaitis, vos per ketverius metus tapęs vienu greičiausių bėgikų šalyje.

„Pradėjus reguliariai bėgioti ne tik dingo nereikalingi kilogramai, bet ir sustiprėjo imunitetas, tapau darbingesnis, pradėjau geriau miegoti. Bėgiojant susiradau ir bendraminčių – emocinė sveikata taip pat pagerėjo. Atsirado socialinis bėgikų „burbulas“, kuriame jaučiuosi puikiai“, – džiaugiasi E. Adomkaitis.

Bėgimas mažina nerimą

Visi žinome, kad sportas gali būti naudingas mūsų fizinei sveikatai, tačiau ne taip dažnai susimąstome apie jo įtaką mūsų psichinei savijautai. Bėgimo metu kūne mažėja streso hormonų – adrenalino ir kortizolio – todėl senka įtampos lygis, mažėja nerimas. „Reguliarus fizinis aktyvumas padeda išlaikyti gerą psichinę būklę, sulėtindamas smegenų ląstelių senėjimą bei skatindamas laimės hormono  – endorfino – gamybą smegenyse. Reguliariai  bėgiojant galima pajusti teigiamą poveikį kritiniam mąstymui, dėmesio koncentracijai, atminčiai bei emocinei būklei. Po bėgimo treniruotės pasijusite nusiraminę, pakylėti ir laimingi“, – sako I. Voicechovska.

Prieš devynerius metus bėgimą atradęs E. Adomkaitis bėgimą prilygina geriausiems vaistams kovoje su nerimu: „Apėmus nerimastingoms ar liūdnoms mintims visada išsiruošiu į bėgimo treniruotę. Dar nėra taip buvę, kad po jos grįžčiau piktas ar neramus.“

Priklausymas bendruomenei didina motyvaciją

Abu bėgikai tikina, jog priklausant bendruomenei motyvacija bėgti padidėja, tad treniruotis tampa lengviau ir drąsiau. „Tai sukelia teigiamus pokyčius fiziniame ir emociniame lygmenyje. Be to, priklausymas bėgimo klubui leidžia patirti bendruomeniškumo jausmą, ypač reikalingą mūsų emocinei sveikatai. Tai vienas iš būdų mažinti atskirtį bei jaustis, kad nuolat esi apsuptas motyvuojančių, palaikančių žmonių. Kartu su klubo nariais ne tik treniruojamės, bet ir aptariame savo tikslus, aiškinamės tinkamiausius būdus rezultatams gerinti, planuojame, kuriose bėgimo varžybose dalyvausime“, – pasakoja E. Adomkaitis.

 

Pasak sportininko, bėgimo varžybos – tai puikus būdas bėgikams ne tik išsiaiškinti savo jėgas norimose distancijoje, tačiau ir pajusti palaikymą, vieningumo džiaugsmą kartu dalyvaujant renginiuose. „Kaip ir kasmet, taip ir šiais metais su bėgimo klubu planuojame dalyvauti „Rimi Vilniaus maratone“ – kiekvienas nusibrėžiame savo tikslą, o taip pat siekiame ir bendro tikslo – laimėti komandos taurę. Komandinių bėgimų tikslų ir planų kūrimas motyvuoja treniruotis bei dar labiau palaikyti vieni kitus“, – sako bėgikas.

 

„Rimi“ – pagrindinis didžiausio maratono Baltijos šalyse rėmėjas – skatina sveikus žmonių gyvenimo įpročius ir kviečia judėti visus, nepaisant žmonių amžiaus, sportinės formos ar įgūdžių. Vilniaus maratone skirtingo ilgio trasas „Rimi“ remia jau devynerius metus. Per juos stebime besikeičiančius savo pirkėjų įpročius ir augantį susidomėjimą tam, ką valgo. Džiaugiamės, jog sveikatai palanki mityba ir aktyvus laisvalaikis tampa daugumos mūsų pirkėjų pirmu pasirinkimu“, – sako „Rimi Baltic“ socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovas Liudvikas Aleliūnas, kviečiantis jungtis prie bėgimo šventės ir mažus, ir didelius.

Šiemet „Rimi Vilniaus maratono” pavadinimu startuojantis renginys yra didžiausia Lietuvoje bėgimo šventė, kurioje nuo jos atsiradimo 2012 m. jau dalyvavo daugiau nei 100 000 bėgikų. Per devynis veiklos metus jis paskatino daugelį žmonių pamėgti fizinį aktyvumą ir reikšmingai prisidėjo prie kintančio visuomenės požiūrio į sveiką gyvenseną. Tai nuosekliai sutampa su maratono generalinio rėmėjo – mažmeninės prekybos tinklo „Rimi” siekiu stiprinti vieną iš svarbiausių savo socialinės atsakomybės sričių – populiarinti sveiką gyvenseną ir judėjimą, kuris ypač aktualus ir tęsiantis pandemijai. Planuojama, kad „Rimi Vilniaus maratonas” vyks griežtai laikantis rekomendacijų ir apribojimų renginiams, jame daug dėmesio bus skiriama bėgikų ir sirgalių saugumui užtikrinti.

 

* „Žmogaus studijų centro“ ir UAB „Baltijos tyrimai“ 2021 m. kovo mėn. atliktos Lietuvos emocinės būsenos stebėsenos tyrimo duomenys.