Besiruošiant maratonui: kaip išsirinkti sporto drabužius ir kodėl svarbu atkreipti dėmesį į jų tvarumą?
Stilingi sporto drabužiai – dar vienas netiesioginis būdas motyvuoti save judėti daugiau ir tapti sveikesniems. Užsiimant bet kokiu sportu, įskaitant ir bėgimą, itin svarbu pasirūpinti ne tik stilinga, bet ir aktyviai veiklai tinkama apranga. Artėjant „Rimi Vilniaus maratonui“, kuris sostinėje įvyks jau rugsėjo 12 dieną, fizinio aktyvumo specialistai rekomenduoja pasirūpinti kūno savybėms ir bėgimo aplinkybėms pritaikyta avalyne, taip pat atsižvelgti į sportinės aprangos audinio sudėtį. Mados tendencijų analitikė Marija Palaikytė atkreipia dėmesį ir į medžiagų tvarumą – pataria rinktis kokybiškus, ilgiau tarnaujančius drabužius bei pasakoja, kaip atskirti tvarias mados prekes.
Avalynė – ir pagal kūno savybes, ir pagal dangą
Galima pastebėti, kad renkantis bėgimo drabužius, dažniau žmonės dėmesį skiria jų išvaizdai ir rečiau paskirčiai bei techniniams parametrams. Mėgėjiškas sportas tampa vis populiaresnis, o sportiniai renginiai jų dalyviams tampa laukiama švente, per kurią norisi atrodyti gražiai. Vis dėlto, Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus fizinio aktyvumo programų koordinatorė Aneta Možeiko pastebi, kad sportiniai drabužiai ir avalynė pirmiausia turėtų būti patogūs ir užtikrinti efektyvų judėjimą.
Anot specialistės, renkantis drabužius bei sportinę avalynę bėgimo treniruotėms ar varžyboms svarbu atkreipti dėmesį į savo fizines kūno savybes (pėdos būklę, svorį) bei išorinius faktorius (treniruočių vieta, bėgimo danga, oro sąlygos bei bėgimo distancija). Perkant sporto drabužius ir avalynę specializuotose parduotuvėse, A. Možeiko rekomenduoja konsultuotis su specialistais, kurie padės įvertinti poreikį ir pasiūlys tinkamiausius sprendimus.
„Itin svarbu gerai parikti bėgimo batelius. Tinkamai pasirinkta avalynė gali padėti sumažinti nuovargį bei išvengti traumų tolimesnėje perspektyvoje. Renkantis avalynę labai svarbu įsitikinti, kad batai tinkamai priglunda nuo kulno iki pirštų galų, einant įprastu žingsniu, jausti komfortą ir rinktis batus pagal bėgimo dangą. Tinkamai išmatuokite pėdų apimtį – batelius rinkitės ne pagal kasdien nešiojamų batelių dydį, o pagal individualią pėdos ir pirštų formą“, – pataria A. Možeiko ir priduria, kad prieš renkantis bėgimo batelius, galima atlikti pėdos testą, kurį nemokamai atlieka Vilniaus m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“.
Ekspertė priduria, kad šaltuoju metų laiku bėgikams didžiausiu iššūkiu tampa tai, kaip išlaikyti šilumą, vengiant perkaitimo. Visų pirma, rudenį ir žiemą būtina dėvėti kepurę ar galvos juostą, taip pat pasirūpinti pirštinėmis ir batais, kurie neperšlampa ir yra atsparūs vėjui.
Kalbėdama apie medžiagas ir audinius, kurie yra tinkamiausi bėgimo aprangai, A. Možeiko džiaugiasi tobulėjančiomis technologijomis: „Tikrai turime iš ko pasirinkti. Geriausia yra vilna ir sintetinės medžiagos, nes jos perkelia vandenį nuo odos į išorinį sluoksnį. Priešingai medvilnė – išlaiko drėgmę ir išleidžia šilumą. Vasarą turime apsirengti taip, kad neperkaistume. Treniruočių metu reikėtų dėvėti lengvus, kvėpuojančius drabužius. Rekomenduojame vengti 100 proc. medvilnės ir ieškoti drabužių, pagamintų iš mikropluošto poliesterio ir medvilnės mišinių, sukurtų su angomis arba tinkleliais.“
Mados akiratyje atsidūrė tvarumas
Mados tendencijų analitikė Marija Palaikytė atkreipia dėmesį, jog vertinant rūbų medžiagas ir audinius, vienu iš kriterijų renkantis ne tik sportinę aprangą, bet ir kitus drabužius, turėtų tapti tvarumas. Tvarumas madoje reiškia audinius, kurių gaminimo kelionėje nėra teršiama gamta, nėra išnaudojami gyvūnai, vėliau nėra išnaudojami darbuotojai, parenkami etiški pakavimo sprendimai, pasitelkiama atsakinga logistika, etiškais principais vadovaujamasi visuose gamybos procesuose.
Mados žinovė tikina, kad tvarų drabužį galima atpažinti iš kelių požymių. Vienas lengviausių būdų – pasižiūrėti informaciją etiketėje arba prekinio ženklo viešoje komunikacijoje. Be to, kai kurie prekės ženklai etiketėje palieka QR kodą, kuris suteikia informaciją ne tik apie prekinio ženklo vertybes, gamybos principus, bet netgi apie darbuotojų asmenybes, uždarbį. „Kita įdomi iniciatyva, kurią teko matyti, tai sukurta galimybė kaskart dėvėjus drabužį tai užfiksuoti etiketėje – taip matome ar pakankamai kartų naudojome savo pirkinius. Tokių ir panašių iniciatyvų yra daugybė ir sąmoningi gamintojai dabar jau noriai bei kūrybiškai kviečia savo klientus pažinti mados užkulisius taip kurdami ne tik pridėtinę vertę savo prekiniam ženklui, bet kartu ir kurdami naujus vartotojo lūkesčius ir vertinimo kartelę“, – teigia M. Palaikytė.
Ji pabrėžia, kad tvarus drabužis nebūtinai bus kokybiškesnis už kitus – kokybė priklauso ir nuo gamintojo meistrystės. Vis dėlto, tvariau yra pirkti geros kokybės drabužius, nes šie tarnaus ilgiau ir sumažins vartojimą: „Pats vartojimas nėra blogybė. Svarbiausia yra ne kiek perkame, o ką su tais daiktais darome. Jeigu drabužis ar aksesuaras tarnauja ilgai, džiugina, vėliau sėkmingai pratęsia gyvenimą perdirbtas ar perleistas į kitas rankas, tai niekaip neturėtų būti laikoma blogiu. Nuostabu, jei tie mūsų pirkiniai dar ir atitinka etiškus principus.“
- Palaikytė priduria, kad tvarus drabužis nebūtinai bus brangesnis: „Tvariais principais pagamintų gaminių kainą nustato daugybė faktorių. Kadangi tvarumas yra laikmečio siekiamybė – dalis kainos yra ne tik dėl ypatingų gamybos kaštų, bet ir dėl aktualios istorijos, kurią įprasmina daiktas. Visgi, taip pat tvaru gali būti pirkti dėvėtus drabužius, senus prikelti naujam gyvenimui juos pataisant, perdirbant – tokie daiktai nebus brangūs.“
Išorinį stimulą tapti tvaresniais skatina verslas
- Palaikytei pritaria ir „Rimi Baltic“ Socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovas Liudvikas Aleliūnas: „Kiekvienas sutiksime, jog turime būti draugiškesni aplinkai ir net žinome ne vieną būdą, kaip to pasiekti. Tačiau tuo pačiu esame įpročių įkaitai ir be papildomo išorinio stimulo pokyčiai į dažno mūsų gyvenimus ateina sunkiai. Būtent čia mums gali pagelbėti verslas, kurio paslaugomis naudojamės kasdien. Logika šioje vietoje paprasta – reikia apsunkinti vartotojams įsigyti produktus ar paslaugas, kurie yra žalingi aplinkai, tuo pačiu pasiūlant naujas, konkurencingas ir aplinkai draugiškas alternatyvas.“
Pasak tvarumo eksperto, šiame įpročių formavime itin svarbi ir masto ekonomija – kuo daugiau bendrovių skatins keistis, tuo didesnė tikimybė, kad vartotojai tai ir padarys, o ne pasirinks kitą vietą, kuri jiems suteikia galimybę elgtis kaip įprasta: „Jei kiekvienas, net ir mažas verslas ne tik susirūpins savo poveikiu aplinkai, bet ir ras būdų kaip mažais žingsneliais gali pratinti savo klientus prie tvaresnio gyvenimo, tuo greičiau keisis mūsų visų įpročiai į gerąją, aplinkai draugišką pusę.“
Artėjant „Rimi Vilniaus maratonui“, L. Aleliūnas būsimus bėgimo dalyvius taip pat ragina priimti tvaresnius sprendimus. „Skatiname visus surasti savo judėjimo motyvacijos šaltinį, kuriuo gali tapti ryškūs marškinėliai ar spalvoti sportiniai bateliai – svarbiausia, kad tik sportuoti būtų smagu. Maratono marškinėliai, kuriuos gaus visi bėgimo dalyviai, yra sertifikuoti „OEKO TEX“ asociacijos, skatinančios tvarių gaminių kūrimą tekstilės ir odos pramonėje bei užtikrinančios jų atitikimą tvarumo standartams. Tad siūlome marškinėlius ne tik kolekcionuoti kaip asmeninės pergalės simbolius, bet ir dėvėti juos kasdien sportuojant ar dirbant sunkesnius darbus sode“, – kviečia L. Aleliūnas.
Dalyvauti didžiausiame bėgimo renginyje rugsėjo 12 d. „Rimi Vilniaus maratonas“ kviečia visus. Pagal savo individualų pasiruošimą bėgikai galės rinktis net iš 5 skirtingų distancijų: 42, 21, 10, 5 kilometrų arba 1500 metrų ilgio trasas. Taip pat – kaip ir kasmet bus organizuojamas 200 metrų vaikų bėgimas, kuriame varžyti galės net patys mažiausi. Per devynerius veiklos metus „Rimi Vilniaus maratonas“ paskatino daugelį žmonių pamėgti fizinį aktyvumą bei reikšmingai prisidėjo keičiant visuomenės požiūrį į sveiką gyvenseną. Planuojama, kad „Rimi Vilniaus maratonas“ vyks griežtai laikantis rekomendacijų ir apribojimų renginiams, jame daug dėmesio bus skiriama bėgikų ir sirgalių saugumui užtikrinti.